Uroczyste podsumowanie XXVII edycji Konkursu
Organizatorzy Konkursu:
- Mazowiecki Kurator Oświaty w porozumieniu z pozostałymi Kuratorami Oświaty
Współorganizatorzy Konkursu:
- Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
- Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita
- Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta”
- Muzeum Wojska Polskiego
Konkurs jest współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego im. K. Steczkowskiego
Patronat honorowy: Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienie Organizacji Kombatanckich Płocka
Uroczystość odbyła się w Muzeum J. Piłsudskiego
w Sulejówku
Przyjmowanie zgłoszeń do udziału w XXVIII edycji Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej" zostało zakończone.
Szkoły prosimy o kontakt z właściwymi dla Państwa placówki Koordynatorami Wojewódzkimi w celu odebrania loginów i haseł.
Wykaz Koordynatorów oraz numery kontaktowe znajdują się w zakładce "Kontakt".
Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się XXVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego
i zatytułowana będzie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej".
Regulamin Konkursu (plik w formacie PDF)
Program merytoryczny Konkursu (plik w formacie PDF)
Informujemy, że zgłoszeń do XXVIII edycji Konkursu będzie można dokonywać od 3 do 21 października 2022 r. wyłącznie poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny na naszej stronie.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
Szanowni Państwo
Nauczyciele i Uczniowie
W związku ze zmianą lokalizacji Muzeum Wojska Polskiego do warszawskiej Cytadeli, na wiosnę i lato 2023 r. planowane są przenosiny ekspozycji muzealnej, która w skutek tego nie będzie czynna w okresie przeprowadzania Gali finałowej Konkursu w czerwcu 2023 r.
Uprzejmie informujemy, że z powyższych powodów, zmuszeni jesteśmy do zmiany tematyki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego” w roku szkolnym 2022–2023, która będzie obejmować inny okres dziejowy – O Niepodległość i Granice Rzeczpospolitej 1887–1922. Przepraszamy za zmianę.
Regulamin Konkursu i jego Program merytoryczny zostaną zamieszczone na początku roku szkolnego 2022/2023.
Komitet Organizacyjny Konkursu
W dniach 9 – 11 czerwca 2022 r. w Warszawie odbył się etap centralny XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 od Obertyna do Wiednia” organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Wojska Polskiego, Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Edukacyjnych „DELTA”.
Zwycięzcy eliminacji wojewódzkich z całej Polski przystąpili do ostatnich, centralnych zadań konkursowych. Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej XXVII edycji Konkursu.
W sobotę 11 czerwca w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się uroczysta gala finałowa, na której zostały ogłoszone wyniki oraz wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe.
Konkurs Historyczny zrealizowany został dzięki dotacji finansowej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego.
Protokół Ogólnopolskiej Komisji Etapu Centralnego (plik w formacie PDF)
Wyniki Etapu Centralnego - szkoły podstawowe (plik w formacie PDF)
Wyniki Etapu Centralnego - branżowe szkoły I stopnia (plik w formacie PDF)
![]() |
Konkurs współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego im. K. Steczkowskiego |
![]() |
Szanowni Państwo
poniżej Komunikat organizacyjny nr 3 dotyczący etapu centralnego XXVII edycji Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego
w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia"
Program ramowy zawodów finałowych - 9-11 czerwca 2022 r. Warszawa (plik w formacie PDF)
Wszystkich uczestników zakwalifikowanych do etapu centralnego Konkursu "Losy żołnierza" prosimy o wypełnienie poniższego załącznika oraz przesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 24 maja 2022 r.
Dane te są potrzebne do ubezpieczenia uczestników i opiekunów oraz zakwaterowania.
Jednocześnie zaznaczamy, że zapewniamy pobyt (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy itp.) wyłącznie dla jednego opiekuna (1 uczeń + jeden opiekun).
Załącznik - dane teleadresowe
UWAGA!!!
Na początku czerwca do wszystkich uczniów zakwalifikowanych do etapu centralnego oraz ich opiekunów wyślemy drogą mailową (na adres podany w wypełnionym załączniku) indywidualne POTWIERDZENIE UCZESTNICTWA. Prosimy o wydrukowanie i zabranie go ze sobą na etap centralny.
POTWIERDZENIE to będzie stanowiło niezbędny dokument przy rejestracji.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że 19 maja 2022 r. o godz. 11.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, al. Jerozolimskie 3 (pod namiotem) odbędzie się podsumowania wyników etapu wojewódzkiego XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”
W czasie podsumowania wręczane będą uczestnikom zaświadczenia laureata i finalisty Konkursu oraz dyplomy.
W związku z powyższym zapraszam wszystkich laureatów i finalistów z województwa mazowieckiego z opiekunami do udziału w przedmiotowym przedsięwzięciu.
Z poważaniem
Wojewódzki Koordynator Konkursu
Szanowni Państwo
poniżej Komunikat organizacyjny nr 1 dotyczący etapu centralnego XXVII edycji Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego
w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia"
Komunikat organizacyjny nr 1 (plik w formacie PDF)
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1737) § 6. 1. W przypadku przeliczania na punkty kryterium, o którym mowa w art. 134 ust. 2 pkt 4 lit. a, art. 135 ust. 4 pkt 3 lit. a, art. 137 ust. 6 pkt 4 lit. a, art. 140 ust. 3 pkt 5 lit. a i art. 143 ust. 3 pkt 4 lit. a ustawy – Prawo oświatowe, za:
1) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
b) tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
c) tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów.
Jednocześnie biorąc pod uwagę, że Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…" organizowany w poszczególnych latach zawiera inny zakres tematyczny, punkty uzyskane za wielokrotnego laureata bądź finalistę sumuje się.
Poniżej zamieszczamy listy uczniów zakwalifikowanych do etapu centralnego XXVII edycji Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia"
Zgodnie z regulaminem kwalifikuje się po czterech najlepszych laureatów z każdego województwa oraz dodatkowo laureaci z najlepszymi wynikami punktowymi z grona wszystkich pozostałych.
W kwestii wyjaśnienia list dodatkowych - regulamin mówił o 5 najlepszych uczniach SP, ale jako że nie w każdym województwie po etapie wojewódzkim udało się wyłonić 4 najlepszych laureatów, lista dodatkowa została poszerzona.
Do etapu centralnego zostało zakwalifikowanych 70 uczniów
Lista uczniów szkół podstawowych (najlepsi z województw)
(lista została zmodyfikowana z powodu wycofania się jednego z uczniów; został zakwalifikowany następny w kolejności uczeń)
Lista uczniów szkół podstawowych (dodatkowa)
(lista została zmodyfikowana z powodu wycofania się jednego z uczniów; został zakwalifikowany następny w kolejności uczeń)