Major Marek Gajewski, członek Zgrupowania "Kampinos", żołnierz podziemnego państwa polskiego, uczestnik walk w Powstaniu Warszawskim, a następnie w oddziale partyzanckim, patron Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" urodził się 22 lutego 1926 r. w Modlinie.

W czasie II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej. Nosił pseudonim "Aramis". Jego Grupa uczestniczyła m.in. w walkach o Dworzec Gdański i lotnisko w Warszawie, wspomagała próbę nawiązania połączenia Żoliborza ze Starym Miastem. Pod koniec Powstania razem z towarzyszami broni wyruszył w kierunku Kielecczyzny. Jego oddział partyzancki walczył w okolicach Końskich, a następnie w lasach spalskich.

Po wojnie zamieszkał na Dolnym Śląsku. Jako były żołnierz podziemnego państwa polskiego wstąpił do Światowego Związku Żołnierzy AK. W szkołach, jako naoczny świadek powstańczych i partyzanckich walk, przybliżał uczniom historię AK. W 1985 r., już jako emeryt, przeprowadził się do Płocka. To właśnie w tym mieście w 1991 r. został szefem Porozumienia Organizacji Kombatanckich, które zintegrowało kombatantów ziemi płockiej.  Wówczas narodziła się idea organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Pan Marek Gajewski przekonał do niej kierownictwo resortów obrony i edukacji oraz nauczycieli historii. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1995 r. Obecnie uczestniczy w nim blisko 15 tys. uczniów z całego kraju.

W 2007 r. Marek Gajewski został Płocczaninem Roku. Cztery lata później z rąk radcy generalnego Krzysztofa Sikory, koordynatora w pionie sekretarza w MON oraz generała brygady Wiesława Grudzińskiego, dowódcy garnizonu Warszawa, otrzymał nominację na stopień kapitana. Dziękując za wyróżnienie powiedział: "Krwi się nie liczy na litry, liczy się serce. Powstanie Warszawskie to kolebka patriotyzmu. Apeluję, aby Polski starczyło dla wszystkich!". Pośmiertnie został awansowany na stopień majora.

Za swą działalność, także na rzecz wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży oraz integrowania płockiego środowiska, Marek Gajewski otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym m.in.: Krzyż Walecznych, Wojskowy Buzdygan, Odznakę honorową MON - Kustosz tradycji, chwały i sławy oręża polskiego. W 2012 r. został uhonorowany medalem "Zasłużony dla Płocka".

Zmarł 12 grudnia 2012 r.