Uroczyste podsumowanie XXVIII edycji Konkursu
Organizatorzy Konkursu:
- Mazowiecki Kurator Oświaty w porozumieniu z pozostałymi Kuratorami Oświaty
Współorganizatorzy Konkursu:
- Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
- Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita
- Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta”
- Muzeum Wojska Polskiego
Konkurs jest współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego im. K. Steczkowskiego
Patronat honorowy: Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienie Organizacji Kombatanckich Płocka
Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie
W związku z panującą sytuacją epidemiczną spowodowaną przez COVID-19 nie ma możliwości przeprowadzenia II etapu rejonowego Konkursu za zasadach określonych w Regulaminie.
1. | Kierując się dobrem uczniów, Komitet Organizacyjny Konkursu postanowił przeprowadzić II etap rejonowy w następujący sposób: |
- termin przeprowadzenia – 18 lutego 2021 r. godz. 11.00; - czas – 90 minut; - miejsce – sale w macierzystych szkołach uczestników etapu rejonowego; - nadzór nad właściwym przeprowadzeniem etapu rejonowego – dyrektor szkoły; - osoba odpowiedzialna za powiadomienie uczestników i przeprowadzenie etapu rejonowego – nauczyciel przygotowujący ucznia do Konkursu. |
|
2. | Etap rejonowy należy przeprowadzić na zasadach określonych w Regulaminie Konkursu dla etapu szkolnego oraz postanowieniach zawartych w niniejszym Komunikacie. |
3. | Test na etap rejonowy i karta kodowa uczestników zostaną zamieszczone na ogólnopolskiej stronie internetowej Konkursu www.losyzolnierza.pl 18 lutego 2021 o godz. 900. Dyrektor szkoły będzie mógł je pobrać po uprzednim zalogowaniu. Loginy i hasła pozostają takie same jak do etapu szkolnego. |
4. | Konkurs należy przeprowadzić w wydzielonej sali w warunkach zapewniających samodzielność pracy uczestnika oraz przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń epidemicznych spowodowanych przez COVID-19. |
5. | Prace uczestników będą kodowane w celu zapewnienia ich anonimowości. |
6. | Nie przewiduje się pisania prac zdalnie oraz nie przeprowadza się dodatkowego postępowania konkursowego dla uczestników, którzy z przyczyn losowych nie przystąpią do etapu rejonowego. |
7. | Po przeprowadzeniu etapu rejonowego, szkoły niezwłocznie dostarczają lub przesyłają testy do właściwej siedziby kuratorium oświaty / delegatury, zgodnie ze wskazaniami wojewódzkich koordynatorów konkursu. Prace konkursowe będą sprawdzane w Kuratoriach / Delegaturach. |
8. | Tryb odwoławczy realizowany będzie zgodnie w § 9 Regulaminu i liczony od dnia zamieszczenia wyników na ogólnopolskiej stronie internetowej Konkursu. |
9. | Termin etapu wojewódzkiego podany w Regulaminie ulegnie korekcie i zostanie podany do wiadomości w późniejszym czasie na ogólnopolskiej stronie internetowej Konkursu. |
Komitet Organizacyjny Konkursu
Informujemy, że zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do etapu rejonowego XXVI edycji Konkurs Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy."
.
Poniżej znajdują się listy uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego
Lista uczniów ze szkół podstawowych
Lista uczniów z branżowych szkół I stopnia
Zgodnie z obowiązującym Regulaminem oraz RODO uczniowie na liście są identyfikowani za pomocą ID. W celu sprawdzenia jakim numerem ID jest oznaczony uczeń z Państwa szkoły należy się zalogować do Panelu.
Na chwilę obecną nie jest jest znana data ani forma przeprowadzenia etapu rejonowego.
Kierując się zapisami §1 pkt 2 lit. d rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020r., poz. 1960) zaistniała możliwość przeprowadzenia etapu szkolnego konkursu.
Ogólnopolski Koordynator Konkursu ustalił termin etapu szkolnego na dzień 25 listopada 2020 r. godz. 1300.
Etap szkolny należy przeprowadzić na terenie szkół zgodnie z Regulaminem Konkursu przy uwzględnieniu wymogów bezpieczeństwa dotyczących zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.
Loginy i hasła do pobrania testu zostaną dostarczone przez Sekretariat Konkursu bezpośrednio do szkół drogą
mailową 23 listopada 2020 r.
Komitet Organizacyjny Konkursu
W tym roku zaszczyt goszczenia laureatów XXV KONKURSU HISTORYCZNEGO im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” przypadł Robertowi Supłowi, Dyrektorowi Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W murach „Milusina” najlepsi uczniowie odebrali nagrody oraz pamiątkowe medale i dyplomy.
Protokół komisji egzaminacyjnej z przebiegu etapu ogólnopolskiego Konkursu
Wyniki uczniów w etapie ogólnopolskim XXV edycji Konkursu
Zapraszamy do zapoznania się naszą relacją z przebiegu etapu ogólnopolskiego i obejrzenia zdjęć...
Informujemy, że w roku szkolnym 2020/2021 odbędzie się XXVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego i zatytułowana będzie "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy"
Regulamin Konkursu (plik w formacie PDF)
Program merytoryczny Konkursu (plik w formacie PDF)
Informujemy, że zgłoszeń do XXVI edycji Konkursu będzie można dokonywać od 1 do 23 października 2020 wyłącznie poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny na naszej stronie.
W związku z utrzymującą się trudną sytuacją epidemiologiczną Ogólnopolski Koordynator Konkursu - Mazowiecki Kurator Oświaty podjął decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia IV etapu ogólnopolskiego XXV KONKURSU HISTORYCZNEGO im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”, który miał być przeprowadzony w Warszawie.
Mając jednak na uwadze duże zainteresowanie uczestników udziałem w finale Konkursu zdecydowano się na przeprowadzenia zawodów w innej formule. Mianowicie, uczestnicy zakwalifikowani do etapu centralnego (po 4 uczniów z każdego województwa) będą pisać test konkursowy w siedzibach kuratoriów (lub w innej wyznaczonej lokalizacji) pod nadzorem wojewódzkich koordynatorów konkursu.
Uczestnicy zostaną powiadomieni przez koordynatorów wojewódzkich o terminie i miejscu przeprowadzania etapu ogólnopolskiego.
Przeprowadzenie finału konkursu w województwach odbędzie się w dniu 22 września 2020 r. o godz. 12.00.
7-8 października br. zorganizowane będzie w Warszawie spotkanie Komitetu Organizacyjnego Konkursu z koordynatorami wojewódzkimi, podczas którego odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie IV etapu ogólnopolskiego Konkursu. Zaproszeni zostaną również laureaci z najwyższą liczbą punktów wraz z opiekunami.
Tradycyjnie, wszyscy uczestnicy finału otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy, a ich opiekunowie podziękowania.
Komitet Organizacyjny Konkursu
Szanowni Państwo,
informujemy, że w roku szkolnym 2020/2021 odbędzie się XXVI edycja Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego zatytułowana "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy".
Zapraszamy do licznego udziału.
Terminarz, Regulamin i Program merytoryczny Konkursu zostaną zamieszczone na naszej stronie na początku roku szkolnego.
Komitet Organizacyjny Konkursu
KOMUNIKAT Komitetu Organizacyjnego XXV Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” w roku szkolnym 2019/2020
Na podstawie §11d. 1. i 2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, na wniosek Komitetu Organizacyjnego Konkursu, Ogólnopolski Koordynator Konkursu – Mazowiecki Kurator Oświaty zaakceptował następujące zmiany w Regulaminie:
1. III etap – wojewódzki, organizowany przez kuratorów oświaty, który miał być przeprowadzony 17 marca 2020 r. – zostaje odwołany.
2. Wszyscy uczniowie, którzy w II etapie – rejonowym organizowanym przez kuratorów oświaty uzyskali co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia i zostali zakwalifikowani do III etapu – wojewódzkiego, uzyskują wyjątkowo uprawnienia laureata.
3. Zaświadczenia dla laureatów Konkursu, o których mowa w §7 pkt 2a Regulaminu, prześlą pocztą na adresy szkół wojewódzcy koordynatorzy Konkursu.
4. Odkłada się na późniejszy termin planowany na czerwiec br. IV etap – ogólnopolski Konkursu wraz z Galą Jubileuszu XXV-lecia Konkursu i Olimpiady.
5. Kwalifikację najlepszych laureatów do IV etapu - ogólnopolskiego Konkursu przeprowadzi Komitet Organizacyjny Konkursu w porozumieniu z wojewódzkimi koordynatorami Konkursu, w terminie późniejszym.
Życzymy wszystkim zdrowia oraz dobrego wykorzystania tego trudnego czasu, który w nowych okolicznościach nie może zostać stracony, szczególnie przez uczniów.
Komitet Organizacyjny Konkursu
Mazowiecki Kurator Oświaty zaprasza do udziału w Konkursie Historycznym "Nieznani bohaterowie, nieznane wydarzenia - losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948"
Uwaga!
W tym roku ta forma Konkursu skierowana jest do uczniów na Ukrainie i na Białorusi uczących się języka polskiego w szkołach w systemie obcych państw, szkołach organizacji Polaków a także szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP.
Szkoły i placówki z Polski nie mogą brać udziału.
Regulamin do pobrania (plik w formacie PDF)